Klub web.cz  – profesionální internetové stránky pro váš sportovní klub Ceník a objednávka na klubweb.cz | Provozuje eSports.cz, s.r.o.

Historie klubu

Začátky kopané v Brné spadají do roku 1954 kdy na louce od sedláka Březiny začala skupina místních nadšenců budovat ve svažitém terénu fotbalové hřiště. V dalším roce se zde již hrálo. T.J. (tělocvičná jednota) Sokol Brná již existovala a měla oddíl vodních sportů a oddíl základní tělesné výchovy. Vodáci měli na břehu Labe svoji loděnici s krásným dřevěným srubem a cvičení ZTV probíhala na sále kulturního domu (dnes restaurace u kapličky).

Nově založený oddíl kopané měl i žákovské družstvo. Dospělí hráli tzv. Litoměřickou župu (v okrese ústeckém bylo málo mužstev) a žáci hráli pouze přátelské zápasy. Ve svahu nad hrací plochou hřiště stála dřevěná bouda na převlékání. Nebyl zde elektrický proud ani voda. Hráči se po zápase myli v sudu s dešťovou vodou (pokud zapršelo), nebo se nemyli vůbec.Cestování na hřiště soupeřů bylo složité. Jezdilo se na kolech, vlakem anebo zapůjčeným hasičským autem. Nadšení vydrželo dva roky. Po této době hřiště osiřelo, dřevěné kabiny chátraly a fotbalové dřevěné branky časem shnily.

Oddíl kopané byl obnoven až v roce 1970 a v sezoně 1970/1971 začali dospělí hrát ve IV. třídě okresní soutěže. V tomto roce měl T.J. Sokol Brná oddíly stolního tenisu, vodních turistů, vodního lyžování a ZTV. Hráči kopané spolu s rozhodčími se převlékali ve vypůjčených chatách nad hřištěm, nebo v objektu SSM (rekreační objekt svazu socialistické mládeže). Ani jeden z těchto objektů již neexistuje.

Stávající kabiny se v akci "Z" začaly stavět v roce 1971. Po postupu do III. třídy jsme do IV. třídy přihlásili i B mužstvo. V okresní soutěži jsme měli i družstvo mladších žáků. Navíc na hřišti hrálo svoji soutěž neregistrovaných i mužstvo Srdíčko Brná. V těchto letech existovala v okrese II. III. a IV. třída. Hrála zde i dnes už neexistující mužstva jako Zálezly, Slavoj Severotuk, Slavoj Krásné Březno, Baník Všebořice, Sokol Vyklice, Roudníky, Tuchomyšl, RH Ustí, T.J. Předlice, Roma Předlice nebo Sokol Božtěšice. Od roku 1977 hrálo A mužstvo stále okresní přebor a B mužstvo bylo pro nedostatek hráčů odhlášené.Po roce 1989 přestal Československý svaz tělesné výchovy financovat sport tak, jak jsme byli zvyklí, a začaly finanční problémy. Příspěvky členů přestaly postačovat a do hry začali vstupovat sponzoři. Zpočátku to byli  většinou fandové kopané a vlastníci malých firem vzniklých v Brné. Získávané sponzorské dary stěží postačovaly na udržení jednoho mužstva dospělých v okresním přeboru. Zlom k lepšímu začal až v roce 2004, kdy se hlavním sponzorem stala stavební firma INSKY Ing. Jaroslava Štráchala.  

V roce 2005  jsme do okresní soutěže III. třídy přihlásili znovu i B mužstvo dospělých a také znovu i mužstvo mladších žáků. Tomu se aktivně věnují trenéři z řad aktivních hráčů a pomáhají i rodiče dětí. Ze začátku prohrávalo mužstvo žáků i dvoucifernými rozdíly, dnes hraje na špici soutěže a má i přípravku pro děti již od pěti let věku.  

B mužstvo dospělých si celé desetiletí vede velmi dobře. Dvakrát mohlo i postoupit do okresního přeboru, ale přenechalo postup soupeřům. A mužstvo hrálo okresní přebor se střídavými úspěchy až do sezony 2010/2011, kdy ze 2. místa postoupilo do krajské 1. B třídy.  Třetím rokem, v ročníku 2013/2014, tuto soutěž vyhrálo. Zisk 57 bodů a skóre 121: 52  bylo skutečně impozantní. Tento výsledek nám v celorepublikové soutěži vynesl 3. místo a naši střelci branek obsadili první 3 místa v tabulce střelců I. B třídy.V ročníku 2014/2015 jsme jako nováček skončili na krásném pátém místě v 1. A třídě.

Za 10 let sponzorství firmy INSKY se zvedla nejenom sportovní výkonnost. Byla zavedena voda na kropení trávníku až z řeky Labe, čímž se zlepšila kvalita hrací plochy hřiště. Dále byla oplocena vysokým plotem celá strana hřiště u státní silnice. Díky tomu neskončí většina míčů na této silnici a zvýšila se bezpečnost projíždějících automobilů. Také byla opravena střecha objektu kabin a položena nová vrstva isolační lepenky. Zkulturnil se také interiér kabin. Nová dlažba je na chodbě a v klubovně, koupily se nové bojlery na teplou vodu a nové sprchy. Také rozhodčí mají svůj sprchový kout. Krbová kamna s výměníkem umístěná v klubovně vytopí celý objekt.

Dále se pracovalo na stavbě venkovního občerstvení pro návštěvníky areálu. Také se upravil terén pro osazení dalších diváckých lavic.

V ročníku 2015/2016 dosáhla Brná historického úspěchu, když postoupila z 1. místa do Krajského přeboru ÚKFS, tedy do nejvyšší krajské soutěže, kterou tedy od sezóny 2016/2017 hraje. Hned v prvním ročníku KP měla Brná velké starosti, protože po podzimu byla beznadějně poslední se ziskem sedmi bodů. Na jaře se ale podařilo kádr posílit a nejvyšší krajskou soutěž zachránit (12. místo). Brná se navíc probojovala do finále krajského poháru, ve kterém podlehla Lounům. V dalším ročníku si přesto zajistila premiérovou účast v celostátním MOL Cupu (český pohár).

V něm sice vypadla hned v předkole, avšak získala zkušenost z těžkého zápasu proti divizním Zbuzanům. V areálu se navíc přes léto 2017 postavily nové střídačky, které již vyhovují všem regulím.


V sezóně 2017/2018 se klub opřel o podařený podzim, ve kterém se pohyboval v horní polovině tabulky. Bohužel na jaře se mu už tolik nedařilo, přesto dokázal krajský přebor díky zlepšeným výkonům v závěru ročníku zachránit. A co víc, i díky vyrovnanosti soutěže skončil na sedmém místě, což bylo historicky nejlepší umístění Brné v její historii. Podobný průběh měla také sezóna 2018/2019. Na podzim hráči Brné nasbírali dostatek bodů a přestože na jaře předváděli slabé výkony, bez obav se zachránili.

Zajímavou zápletku měla sezóna 2019/2020. Brné se v ní nedařilo, po prvním jarním kole byla až dvanáctá jen díky dvěma výhrám po sobě. Následně však byly všechny fotbalové soutěže v zemi předčasně ukončeny z důvodu celosvětové pandemie nemoci COVID-19. Nikdo tak nepostoupil, nesestoupil a pořadí zůstalo takové, jaké bylo po nekompletním 16. kole.

Přesto nakonec Brná končila tento neobvyklý ročník s radostným křepčením. Díky rozvolnění vládních opatření se totiž dohrála alespoň krajská pohárová soutěž, Brná přešla přes Krupku (čtvrtfinále) a Domoušice (semifinále) a ve finále se na dva duely utkala s Vilémovem. Po venkovní remíze 3:3 nabídla odveta v Brné po 90 minutách stejný výsledek, následné prodloužení 2x15 minut ale Brná zvládla díky dvěma brankám špílmachra Králíka a oslavila tak zisk trofeje.

Sezóna 2020/2021 pak přinesla odehrání pouze osmi kol. Následně celý amatérský sport v zemi zastavila další vlna pandemie COVID-19, a protože se situace až do jara nezlepšila, odpískal nakonec VV FAČR celou sezónu. Opět se tedy nepostupovalo ani nesestupovalo a Brná skončila po nekompletních osmi kolech na 3. místě tabulky. Až v dalším ročníku 2021/2022 se konečně odehrálo všechno a výsledkem bylo 7. místo v krajském přeboru. Kariéru po této sezóně ukončil obránce Pavel Prousek, který v Brné odehrál mnoho let a stal se symbolem věrnosti ke klubu. 

Zapsal dlouholetý předseda S.K. Brná Alexandr Makalouš - březen 2016, poslední aktualizace červen 2022


Partneři
Ústí nad Labem


Ústecký kraj


Národní sportovní agentura
 
© 2015 2024 (eSports.cz) - SK Brná, z.s., Sebuzínská 125, Brná 403 21 Ústí nad Labem, IČ 27040968 |  RSS  | #skbrna
RSS